کشف قهرمان درون: چگونه؟ (1)

0

نیچه ، فیلسوف شهیری میگفت: در درون هر انسان معمولی یک قهرمان وجود دارد که منتظر کشف شدن است. من حرف او را کامل میکنم و میگویم: در درون هر فرد معمولی یک قهرمان – رهبر وجود دارد که منتظر کشف و پرورش است.

قهرمان درون، این زیبای خفته را که به دلایل مختلف در درون شما زندانی است و به خواب زمستانه فرون رفته چگونه میتوان بیدار کرد؟

ابتدا بگذارید داستانی بگویم.

در یکی از روستاهای کشور تایلند معبدی بود که مجسمه ی گلین عریض و طویلی در آن جای لوط در آن جای داشت ، این مجسمه ی گلین فقط برای مردم روستا ارزش نمادی داشت ، اما فاقد هر نوع ارزش اعتقادی بود.

دست بر قضا این معبد در طرح اتوبان کشی دولت تایلند قرار می گیرد و مردم تصمیم میگیرند نخست معبد جدیدی بسازند و سپس مجسمه ی بازمانده از نیاکانشان را به این مکان منتقل کنند.

روز انتقال مجسمه آن را به جرثقیل می بندند تا جابه جایش کنند.

چهمین که جرثقیل مجسمه را بلند میکند ، صدای ترک خوردن و ریختن سفال ها بلند میشود و مردم با کمال تعجب درخشش نور زردی را از محل ترک ها مشاهده میکنند.

جرثقیل مجسمه را بر روی زمین می نهد و مردم شروع میکنند به تراشیدن گل ها از پیکره ی مجسمه و آنگاه مجسمه ای از طلای ناب پدیدار میشود ، مجسمه ای که حالا میلیاردها دلار ارزش اعتقادی دارد. این خبر در سرتاسر تایلند به عنوان یک اتفاق شگفت پراکنده میشود و سیل گردشگران را به این روستا روانه میگرداند و باعث بهبود زندگی مردم میشود.

این داستان در حقیقت نقد حال ماست ، ما گویی دو چهره داریم.

  • یک چهره یا شخصیت گلین و تقریبا فاقد هیچ ارزشی که {محیط} ما را ساخته. و یک شخصیت حقیقی ، که همان طلای ناب درون ماست و زیر شخصیت گلین ما مدفون شده است.

کشف قهرمان درون به این معناست که ، زندان  گلینی را که محیط برای قهرمان درون ما ساخته ، بشکافیم و روزنی برای رهاندن آن از این زندان بسازیم.

اما چگونه میتوانیم قهرمان خفته و زندانی درونمان را از خواب زمستانی بیدار کنیم؟

راهی که مدرسه ی تعالی آصف پیشنهاد میکند ، {داستان گرایی} برای قهرمان درون است.

قهرمان در داستان {افسانه} رابطه ای یک سویه دارد ، هرجا قهرمانی هست ، افسانه نیز هست ، و هیچ قهرمانی نیست که هاله ای افسانه ای نداشته باشد . از سوی دیگر هرجا قصه ای هست قهرمانی نیز وجود دارد. {قهرمانان داستانها را میسازند و داستانها قهرمانان را.}

پس:

برای بیدار کردن قهرمان درونمان باید داستانی قهرمانانه را برای آن بگوییم.

و گام دیگر، اینکه این داستان را مرتب در گوش قهرمان درونمان زمزمه کنیم.

حال مهم است این پرسش ها پیش آید که داستان چیست؟ ، و چه داستانی باید برای قهرمان درونمان بگوییم.

پاسخ این پرسش ها را به بخش دوم این نوشته به اشتراک می گذاریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 13 =